€ - EUR
€ - EUR
Du är inloggad med kontot: - Byt konto

Presskontakt

Välkommen till vår pressavdelning. Här hittar du information och nyheter: pressmeddelanden, bilder och dokumentation för nedladdning, samt våra

DicksonDickson

Medierelationer Frankrike och Internationellt

Agence becoming with RP Carrées

Vanessa Vazzaz

vanessa.vazzaz@becoming-group.com

Tel : (+33) 06 34 32 24 23

Constance Brichet

constance.brichet@becoming-group.com

Tel : (+33) 06 46 48 45 50

Medierelationer Tyskland

Sandra Bachmann

sb@agentur-schreibbar.de

Tel : (+49) 0661 29698020

Medierelationer Italien

Liliana Malimpensa

liliana@lilianamalimpensa.com

Tel. (+39) 011.540724 - cell. (+39) 338.2616392

Medierelationer Benelux

Julie Limbos

julie@c-communication.be

Tel : +32 476 94 54 06

SunbrellaSunbrella

Medierelationer Frankrike

Pauline Halfon

halfon@alexandrapr.com

Tel : (+33) 01 47 58 08 03

Medierelationer Internationellt

Juliana Pestana

juliana@alexandrapr.com

Tel :  (+44) 207 371 9225

Våra pressmeddelanden


Vårt urval av bilder


Våra senaste nyheter


Produkter

SUNBRELLA DESIGNTÄVLING INTROMUROS X ZEINA

Sedan flera år tillbaka engagerar sig Sunbrella® i olika artistiska koncept och lämnar carte blanche till kreatörer för att skapa nya och spännande sätt att låta textil komma till tals i deras konstnärliga universum.

Företag

PROJEKTET OUI CARE

OUI CARE, ledande i Frankrike för hushållsnära tjänster, har flyttat sitt huvudkontor till nya lokaler i Le Mans. För golvet till dessa lokaler på 3000 m2 valdes Dicksons vävda vinylgolv. Golvläggningen utfördes av COREFI, certifierad Dickson Woven Flooring Expert. Intervju med Valérie Loury Clément, företagsledare på Corefi, om detta storslagna projekt.

Produkter

ULTIMATE GRAY OCH ILLUMINATING, ETT HARMONISKT MÖTE MELLAN LUGN OCH VITALITET!

Pantone avslöjar Årets färger 2021 och Karen Dassy, Senior Designer för Dicksons golvmarknad, tar en titt på hur dessa kan användas för inredning av arbetsplatser, hotell och concept-stores.

Företag

DICKSON WOVEN FLOORING VINNERE AV MUUUZ INTERNATIONAL AWARD (MIAW) FÖR SIN NYA KOLLEKTION AV GOLV OCH MATTOR I VÄVD VINYL

Muuuz International Awards (MIAW) arrangeras av magasinet Muuuz i samarbete med magasinet D’A. För 8e året i rad riktar MIAW strålkastarljuset mot de mest kreativa och nyskapande tillverkarna med bäst design.